See facer on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "face",
"3": "er",
"id2": "relational",
"pos1": "noun"
},
"expansion": "face (noun) + -er",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From face (noun) + -er.",
"forms": [
{
"form": "facers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (plural facers)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "66 18 16",
"kind": "other",
"name": "English terms suffixed with -er (relational)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
262,
267
]
],
"ref": "1856 May, Thomas Hughes, quoting Charles Kingsley, “Prefatory Memoir”, in Charles Kingsley, Alton Locke, Tailor and Poet. […], London: Macmillan and Co., published 1876, →OCLC, page lvi:",
"text": "I made £150 by Alton Locke, and never lost a farthing; and I got, not in spite of, but by the rows, a name and a standing with many a one who would never have heard of me otherwise, and I should have been a stercoraceous mendicant if I had hollowed when I got a facer, while I was winning by the cross, though I didn't mean to fight one.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"A blow in the face, as in boxing."
],
"id": "en-facer-en-noun-EY56cT2y",
"raw_glosses": [
"(slang, obsolete) A blow in the face, as in boxing."
],
"tags": [
"obsolete",
"slang"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
136,
141
]
],
"ref": "2004, Alan Hollinghurst, chapter 1, in The Line of Beauty […], 1st American edition, New York, N.Y.: Bloomsbury Publishing, →ISBN, page 6:",
"text": "“You're such a snob,” she said, with a provoking laugh; coming from the family he was thought to be snobbish about, this was a bit of a facer.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
67,
72
]
],
"ref": "2024 January 27, Janan Ganesh, “Could there be a liberal demagogue?”, in FT Weekend, Life & Arts, page 21:",
"text": "He [Joschka Fischer] was for Nato, looser visa rules and—quite the facer for his pacifist colleagues—the bombing of Serbia.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"An unexpected and stunning blow or defeat."
],
"id": "en-facer-en-noun-vocpAQc8",
"links": [
[
"unexpected",
"unexpected"
],
[
"stunning",
"stunning"
],
[
"blow",
"blow"
],
[
"defeat",
"defeat"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang, by extension) An unexpected and stunning blow or defeat."
],
"synonyms": [
{
"word": "slap in the face"
}
],
"tags": [
"broadly",
"slang"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"text": "Dory […] poured a little whisky into a glass, and grew reminiscent. “I had a facer myself this morning before I came down,” he said."
}
],
"glosses": [
"A serving of alcoholic drink; a dram."
],
"id": "en-facer-en-noun-lOGkfOsp",
"links": [
[
"serving",
"serving"
],
[
"alcoholic",
"alcoholic"
],
[
"drink",
"drink"
],
[
"dram",
"dram"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang) A serving of alcoholic drink; a dram."
],
"tags": [
"slang"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfeɪsə(ɹ)/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-facer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-eɪsə(ɹ)"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "face",
"3": "er",
"id2": "agent noun",
"pos1": "verb"
},
"expansion": "face (verb) + -er",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From face (verb) + -er.",
"forms": [
{
"form": "facers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (plural facers)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "25 4 6 64",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "28 11 10 51",
"kind": "other",
"name": "English terms suffixed with -er (agent noun)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 2 2 5 8 6 5 36 5 6 5 5 5 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 2 2 4 6 4 4 51 3 5 3 3 4 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"One who faces; one who puts on a false show; a bold-faced person."
],
"id": "en-facer-en-noun-ROjKm079",
"links": [
[
"face",
"face"
],
[
"false",
"false"
],
[
"show",
"show"
]
],
"raw_glosses": [
"(obsolete) One who faces; one who puts on a false show; a bold-faced person."
],
"tags": [
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfeɪsə(ɹ)/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-facer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-eɪsə(ɹ)"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "faceres",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "faer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Western"
]
},
{
"form": "fer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥacer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Eastern"
]
},
{
"form": "fader",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥer",
"tags": [
"alternative",
"Cabrales"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "faceres",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "facer m (plural faceres)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "faceres"
},
"expansion": "facer m (plural faceres)",
"name": "ast-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fa‧cer"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa‧cer"
]
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "56 13 13 18",
"kind": "other",
"name": "Asturian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "57 12 12 18",
"kind": "other",
"name": "Asturian links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "30 20 20 30",
"kind": "other",
"name": "Asturian links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"task, chore"
],
"id": "en-facer-ast-noun-gQJI7Yc4",
"links": [
[
"task",
"task"
],
[
"chore",
"chore"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "buízu"
}
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈθeɾ]"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer camín"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer candela"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer de menos"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer el papelón"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer en"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer en pelu'l demoniu"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer fumo"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer la rosca"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer nueche"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer pie"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facer por"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "facese a"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ast-conj-facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faciendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "fayendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "m fechu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "f fecha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "n fecho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "m pl fechos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "f pl feches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faigo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "facíes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faíes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "facíemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faíemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "facíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facíen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faíen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fici",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "ficisti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ficesti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixisti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixesti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficimos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "ficiemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fiximos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fixemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "ficistis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficiestis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixistis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixestis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficieron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ficieras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ficieres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ficiéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fixéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fixéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ficierais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficiereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixerais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficieran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficieren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fairé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadrás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fairás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fadrá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fairemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadréis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fairéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fadrán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fairía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadríes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fairíes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fadría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadríemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fairíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fairíemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fadríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fairíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fairíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fadríen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairíen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faiga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faigas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faiga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faigamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faigáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faigan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficierais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixerais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficieren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facéi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faéi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Western"
]
},
{
"form": "fer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥacer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Eastern"
]
},
{
"form": "fader",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥer",
"tags": [
"alternative",
"Cabrales"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "facer",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "facer",
"name": "ast-verb"
}
],
"hyphenation": [
"fa‧cer"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa‧cer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ast-conj-facer"
},
{
"args": {
"cond_1pl": "fadríamos, fadríemos, fairíamos, fairíemos",
"cond_1sg": "fadría, fairía",
"cond_2pl": "fadríais, fadríeis, fairíais, fairíeis",
"cond_2sg": "fadríes, fairíes",
"cond_3pl": "fadríen, fairíen",
"cond_3sg": "fadría, fairía",
"futr_ind_1pl": "fadremos, fairemos",
"futr_ind_1sg": "fadré, fairé",
"futr_ind_2pl": "fadréis, fairéis",
"futr_ind_2sg": "fadrás, fairás",
"futr_ind_3pl": "fadrán, fairán",
"futr_ind_3sg": "fadrá, fairá",
"gerundive": "faciendo, fayendo",
"impf_ind_1pl": "facíamos, facíemos, facíamos, faíemos",
"impf_ind_1sg": "facía, faía",
"impf_ind_2pl": "facíais, facíeis, faíais, faíeis",
"impf_ind_2sg": "facíes, faíes",
"impf_ind_3pl": "facíen, faíen",
"impf_ind_3sg": "facía, faía",
"impf_sub_1pl": "ficiéramos, ficiéremos, fixéramos, fixéremos",
"impf_sub_1sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"impf_sub_2pl": "ficierais, ficiereis, fixerais, fixereis",
"impf_sub_2sg": "ficieras, ficieres, fixeras, fixeres",
"impf_sub_3pl": "ficieran, ficieren, fixeran, fixeren",
"impf_sub_3sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"impr_2pl": "facéi, faéi",
"impr_2sg": "fai",
"infinitive": "facer, faer",
"part_f": "fecha",
"part_f-p": "feches",
"part_m": "fechu",
"part_m-p": "fechos",
"part_n": "fecho",
"plup_ind_1pl": "ficiéramos, ficiéremos, fixéramos, fixéremos",
"plup_ind_1sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"plup_ind_2pl": "ficierais, ficiereis, fixerais, fixereis",
"plup_ind_2sg": "ficieras, ficieres, fixeras, fixeres",
"plup_ind_3pl": "ficieran, ficieren, fixeran, fixeren",
"plup_ind_3sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"pres_ind_1pl": "facemos, faemos",
"pres_ind_1sg": "fago, faigo",
"pres_ind_2pl": "facéis, faéis",
"pres_ind_2sg": "faes",
"pres_ind_3pl": "faen",
"pres_ind_3sg": "fai",
"pres_sub_1pl": "fagamos, faigamos",
"pres_sub_1sg": "faga, faiga",
"pres_sub_2pl": "fagáis, faigáis",
"pres_sub_2sg": "fagas, faigas",
"pres_sub_3pl": "fagan, faigan",
"pres_sub_3sg": "faga, faiga",
"pret_ind_1pl": "ficimos, ficiemos, fiximos, fixemos",
"pret_ind_1sg": "fici, fixi",
"pret_ind_2pl": "ficistis, ficiestis, fixistis, fixestis",
"pret_ind_2sg": "ficisti, ficesti, fixisti, fixesti",
"pret_ind_3pl": "ficieron, fixeron",
"pret_ind_3sg": "fizo, fixo"
},
"name": "ast-conj-table"
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "30 20 20 30",
"kind": "other",
"name": "Asturian links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to make"
],
"id": "en-facer-ast-verb-akNDa9RO",
"links": [
[
"make",
"make"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "100 0 0",
"sense": "to make",
"word": "crear"
},
{
"_dis1": "100 0 0",
"sense": "to make",
"word": "producir"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "30 20 20 30",
"kind": "other",
"name": "Asturian links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to do"
],
"id": "en-facer-ast-verb-IXZV9I3e",
"links": [
[
"do",
"do"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "30 20 20 30",
"kind": "other",
"name": "Asturian links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
18
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
26,
36
]
],
"english": "Are you stupid or are you pretending it?",
"text": "¿Yes fatu o fáeste?",
"translation": "Are you stupid or are you pretending it?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to pretend being"
],
"id": "en-facer-ast-verb-gsdTdGKt",
"links": [
[
"pretend",
"pretend"
]
],
"raw_glosses": [
"(reflexive) to pretend being"
],
"tags": [
"reflexive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈθeɾ]"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "fazer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese fazer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "fazer"
},
"expansion": "Portuguese fazer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hacer"
},
"expansion": "Spanish hacer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese fazer, from Latin facere. Compare Portuguese fazer, Spanish hacer.",
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fixen",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faceres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "facermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "facerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faceren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "facendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "facemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "facías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faciamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faciades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fixen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fixemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fixestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fixerades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "fariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixésemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixésedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixesen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "facede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "faer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "faguer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "fer",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (first-person singular present fago, first-person singular preterite fixen, past participle feito)",
"name": "gl-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa",
"cer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0",
"word": "afacer"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0",
"word": "desfacer"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0",
"word": "refacer"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0",
"word": "satisfacer"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "14 18 14 16 20 17",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 17 16 16 19 17",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to do, make"
],
"id": "en-facer-gl-verb-k5eib9sg",
"links": [
[
"do",
"do"
],
[
"make",
"make"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 18 14 16 20 17",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 17 16 16 19 17",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to cook, prepare"
],
"id": "en-facer-gl-verb-BzW6SBMa",
"links": [
[
"cook",
"cook"
],
[
"prepare",
"prepare"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "cociñar"
},
{
"word": "preparar"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 18 14 16 20 17",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 17 16 16 19 17",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to cause to"
],
"id": "en-facer-gl-verb-r4d4Xwl7",
"links": [
[
"cause",
"cause"
]
],
"raw_glosses": [
"(auxiliary with a verb in the impersonal infinitive as the second object) to cause to"
],
"raw_tags": [
"with a verb in the impersonal infinitive as the second object"
],
"tags": [
"auxiliary"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 18 14 16 20 17",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 17 16 16 19 17",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to pass (said of time)"
],
"id": "en-facer-gl-verb-aUziHezw",
"links": [
[
"pass",
"pass"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to pass (said of time)"
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 18 14 16 20 17",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 17 16 16 19 17",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"id": "en-facer-gl-verb-nqT1sCxG",
"links": [
[
"be",
"be"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"synonyms": [
{
"word": "ir"
}
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "14 18 14 16 20 17",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 17 16 16 19 17",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
12,
18
]
],
"english": "My daughter turned 9 years old yesterday",
"text": "A miña filla fixo nove anos onte",
"translation": "My daughter turned 9 years old yesterday",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to turn a certain age"
],
"id": "en-facer-gl-verb-D8MkBkjx",
"links": [
[
"turn",
"turn"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, followed by the age) to turn a certain age"
],
"raw_tags": [
"followed by the age"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[fɐˈθeɾ]"
},
{
"ipa": "/faˈθeɾ/",
"tags": [
"standard"
]
},
{
"ipa": "[fɐˈθeɾ]",
"tags": [
"standard"
]
},
{
"ipa": "/faˈseɾ/",
"note": "seseo"
},
{
"ipa": "[fɐˈseɾ]",
"note": "seseo"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ia",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pagename",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "facente",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"perfect"
]
},
{
"form": "face",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present"
]
},
{
"form": "ha facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "faceva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "facera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"present"
]
},
{
"form": "habera facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"perfect"
]
},
{
"form": "facerea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"present"
]
},
{
"form": "haberea facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"perfect"
]
},
{
"form": "face",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"perfect"
]
},
{
"form": "es facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ha essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "esseva facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "essera facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "habera essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "esserea facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "haberea essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "sia facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ia",
"2": "verb",
"head": ""
},
"expansion": "facer",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "er"
},
"expansion": "facer",
"name": "ia-verb"
}
],
"lang": "Interlingua",
"lang_code": "ia",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Interlingua entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Interlingua verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to do; make"
],
"id": "en-facer-ia-verb-XXbyndxe",
"links": [
[
"do",
"do"
],
[
"make",
"make"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈt͡ser/"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "osp",
"3": "fazer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Spanish fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "osp",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Inherited from Old Spanish fazer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Spanish fazer, facer, from Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fice",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fecho",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faciendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "fecho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fecha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fechos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fechas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faces",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "face",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "facen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "facías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "facíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fice",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "ficiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficimos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "ficisteis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficieron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "faré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faréis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"vos-form"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficierais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiésemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiesen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faced",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facerme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facernos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faceros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "facerles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facernos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faceros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "facerlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndole",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faciéndoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "faciéndoles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndolo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndola",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faciéndoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "faciéndolos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndolas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "fazme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "faznos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "faznos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "faceme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "faceles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "faceme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facelos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facelas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "fágame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágale",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fáganos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágales",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fáganos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágalos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágalas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámosle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámosles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoslo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámosla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoslos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoslas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "facedme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facednos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faceos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facednos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faceos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fágannos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fágannos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "far",
"tags": [
"alternative",
"archaic"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (first-person singular present fago, first-person singular preterite fice, past participle fecho)",
"name": "es-verb"
}
],
"hyphenation": [
"fa‧cer"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa‧cer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "es-conj"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "hacer"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"obsolete form of hacer"
],
"id": "en-facer-es-verb-34xvVZGe",
"links": [
[
"hacer",
"hacer#Spanish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈθeɾ]"
},
{
"ipa": "/faˈseɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈseɾ]"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
{
"categories": [
"Asturian entries with incorrect language header",
"Asturian lemmas",
"Asturian links with redundant alt parameters",
"Asturian links with redundant wikilinks",
"Asturian masculine nouns",
"Asturian nouns",
"Asturian terms derived from Latin",
"Asturian terms inherited from Latin",
"Asturian terms with IPA pronunciation",
"Asturian terms with audio pronunciation",
"Asturian verbs",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Asturian/eɾ",
"Rhymes:Asturian/eɾ/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "faceres",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "faer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Western"
]
},
{
"form": "fer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥacer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Eastern"
]
},
{
"form": "fader",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥer",
"tags": [
"alternative",
"Cabrales"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "faceres",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "facer m (plural faceres)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "faceres"
},
"expansion": "facer m (plural faceres)",
"name": "ast-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fa‧cer"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa‧cer"
]
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"task, chore"
],
"links": [
[
"task",
"task"
],
[
"chore",
"chore"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "buízu"
}
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈθeɾ]"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
{
"categories": [
"Asturian entries with incorrect language header",
"Asturian lemmas",
"Asturian links with redundant alt parameters",
"Asturian links with redundant wikilinks",
"Asturian masculine nouns",
"Asturian nouns",
"Asturian terms derived from Latin",
"Asturian terms inherited from Latin",
"Asturian terms with IPA pronunciation",
"Asturian terms with audio pronunciation",
"Asturian verbs",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Asturian/eɾ",
"Rhymes:Asturian/eɾ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "facer camín"
},
{
"word": "facer candela"
},
{
"word": "facer de menos"
},
{
"word": "facer el papelón"
},
{
"word": "facer en"
},
{
"word": "facer en pelu'l demoniu"
},
{
"word": "facer fumo"
},
{
"word": "facer la rosca"
},
{
"word": "facer nueche"
},
{
"word": "facer pie"
},
{
"word": "facer por"
},
{
"word": "facese a"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ast-conj-facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faciendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "fayendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "m fechu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "f fecha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "n fecho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "m pl fechos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "f pl feches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faigo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "facíes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faíes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "facíemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faíemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "facíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facíen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faíen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fici",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "ficisti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ficesti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixisti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixesti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficimos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "ficiemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fiximos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fixemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "ficistis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficiestis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixistis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixestis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficieron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ficieras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ficieres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ficiéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fixéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fixéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ficierais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficiereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixerais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficieran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficieren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fairé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadrás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fairás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fadrá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fairemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadréis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fairéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fadrán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fairía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadríes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fairíes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fadría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fadríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadríemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fairíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fairíemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fadríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fairíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fairíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fadríen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fairíen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faiga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faigas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faiga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faigamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faigáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faigan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficierais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixerais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficieren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fixeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facéi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faéi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Western"
]
},
{
"form": "fer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥacer",
"tags": [
"alternative",
"Asturias",
"Eastern"
]
},
{
"form": "fader",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ḥer",
"tags": [
"alternative",
"Cabrales"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "facer",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "facer",
"name": "ast-verb"
}
],
"hyphenation": [
"fa‧cer"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa‧cer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ast-conj-facer"
},
{
"args": {
"cond_1pl": "fadríamos, fadríemos, fairíamos, fairíemos",
"cond_1sg": "fadría, fairía",
"cond_2pl": "fadríais, fadríeis, fairíais, fairíeis",
"cond_2sg": "fadríes, fairíes",
"cond_3pl": "fadríen, fairíen",
"cond_3sg": "fadría, fairía",
"futr_ind_1pl": "fadremos, fairemos",
"futr_ind_1sg": "fadré, fairé",
"futr_ind_2pl": "fadréis, fairéis",
"futr_ind_2sg": "fadrás, fairás",
"futr_ind_3pl": "fadrán, fairán",
"futr_ind_3sg": "fadrá, fairá",
"gerundive": "faciendo, fayendo",
"impf_ind_1pl": "facíamos, facíemos, facíamos, faíemos",
"impf_ind_1sg": "facía, faía",
"impf_ind_2pl": "facíais, facíeis, faíais, faíeis",
"impf_ind_2sg": "facíes, faíes",
"impf_ind_3pl": "facíen, faíen",
"impf_ind_3sg": "facía, faía",
"impf_sub_1pl": "ficiéramos, ficiéremos, fixéramos, fixéremos",
"impf_sub_1sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"impf_sub_2pl": "ficierais, ficiereis, fixerais, fixereis",
"impf_sub_2sg": "ficieras, ficieres, fixeras, fixeres",
"impf_sub_3pl": "ficieran, ficieren, fixeran, fixeren",
"impf_sub_3sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"impr_2pl": "facéi, faéi",
"impr_2sg": "fai",
"infinitive": "facer, faer",
"part_f": "fecha",
"part_f-p": "feches",
"part_m": "fechu",
"part_m-p": "fechos",
"part_n": "fecho",
"plup_ind_1pl": "ficiéramos, ficiéremos, fixéramos, fixéremos",
"plup_ind_1sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"plup_ind_2pl": "ficierais, ficiereis, fixerais, fixereis",
"plup_ind_2sg": "ficieras, ficieres, fixeras, fixeres",
"plup_ind_3pl": "ficieran, ficieren, fixeran, fixeren",
"plup_ind_3sg": "ficiera, ficiere, fixera, fixere",
"pres_ind_1pl": "facemos, faemos",
"pres_ind_1sg": "fago, faigo",
"pres_ind_2pl": "facéis, faéis",
"pres_ind_2sg": "faes",
"pres_ind_3pl": "faen",
"pres_ind_3sg": "fai",
"pres_sub_1pl": "fagamos, faigamos",
"pres_sub_1sg": "faga, faiga",
"pres_sub_2pl": "fagáis, faigáis",
"pres_sub_2sg": "fagas, faigas",
"pres_sub_3pl": "fagan, faigan",
"pres_sub_3sg": "faga, faiga",
"pret_ind_1pl": "ficimos, ficiemos, fiximos, fixemos",
"pret_ind_1sg": "fici, fixi",
"pret_ind_2pl": "ficistis, ficiestis, fixistis, fixestis",
"pret_ind_2sg": "ficisti, ficesti, fixisti, fixesti",
"pret_ind_3pl": "ficieron, fixeron",
"pret_ind_3sg": "fizo, fixo"
},
"name": "ast-conj-table"
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to make"
],
"links": [
[
"make",
"make"
]
]
},
{
"glosses": [
"to do"
],
"links": [
[
"do",
"do"
]
]
},
{
"categories": [
"Asturian reflexive verbs",
"Asturian terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
18
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
26,
36
]
],
"english": "Are you stupid or are you pretending it?",
"text": "¿Yes fatu o fáeste?",
"translation": "Are you stupid or are you pretending it?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to pretend being"
],
"links": [
[
"pretend",
"pretend"
]
],
"raw_glosses": [
"(reflexive) to pretend being"
],
"tags": [
"reflexive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈθeɾ]"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "to make",
"word": "crear"
},
{
"sense": "to make",
"word": "producir"
}
],
"word": "facer"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms suffixed with -er (agent noun)",
"English terms suffixed with -er (relational)",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/eɪsə(ɹ)",
"Rhymes:English/eɪsə(ɹ)/2 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "face",
"3": "er",
"id2": "relational",
"pos1": "noun"
},
"expansion": "face (noun) + -er",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From face (noun) + -er.",
"forms": [
{
"form": "facers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (plural facers)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English slang",
"English terms with obsolete senses",
"English terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
262,
267
]
],
"ref": "1856 May, Thomas Hughes, quoting Charles Kingsley, “Prefatory Memoir”, in Charles Kingsley, Alton Locke, Tailor and Poet. […], London: Macmillan and Co., published 1876, →OCLC, page lvi:",
"text": "I made £150 by Alton Locke, and never lost a farthing; and I got, not in spite of, but by the rows, a name and a standing with many a one who would never have heard of me otherwise, and I should have been a stercoraceous mendicant if I had hollowed when I got a facer, while I was winning by the cross, though I didn't mean to fight one.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"A blow in the face, as in boxing."
],
"raw_glosses": [
"(slang, obsolete) A blow in the face, as in boxing."
],
"tags": [
"obsolete",
"slang"
]
},
{
"categories": [
"English slang",
"English terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
136,
141
]
],
"ref": "2004, Alan Hollinghurst, chapter 1, in The Line of Beauty […], 1st American edition, New York, N.Y.: Bloomsbury Publishing, →ISBN, page 6:",
"text": "“You're such a snob,” she said, with a provoking laugh; coming from the family he was thought to be snobbish about, this was a bit of a facer.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
67,
72
]
],
"ref": "2024 January 27, Janan Ganesh, “Could there be a liberal demagogue?”, in FT Weekend, Life & Arts, page 21:",
"text": "He [Joschka Fischer] was for Nato, looser visa rules and—quite the facer for his pacifist colleagues—the bombing of Serbia.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"An unexpected and stunning blow or defeat."
],
"links": [
[
"unexpected",
"unexpected"
],
[
"stunning",
"stunning"
],
[
"blow",
"blow"
],
[
"defeat",
"defeat"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang, by extension) An unexpected and stunning blow or defeat."
],
"synonyms": [
{
"word": "slap in the face"
}
],
"tags": [
"broadly",
"slang"
]
},
{
"categories": [
"English slang"
],
"examples": [
{
"text": "Dory […] poured a little whisky into a glass, and grew reminiscent. “I had a facer myself this morning before I came down,” he said."
}
],
"glosses": [
"A serving of alcoholic drink; a dram."
],
"links": [
[
"serving",
"serving"
],
[
"alcoholic",
"alcoholic"
],
[
"drink",
"drink"
],
[
"dram",
"dram"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang) A serving of alcoholic drink; a dram."
],
"tags": [
"slang"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfeɪsə(ɹ)/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-facer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-eɪsə(ɹ)"
}
],
"word": "facer"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms suffixed with -er (agent noun)",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/eɪsə(ɹ)",
"Rhymes:English/eɪsə(ɹ)/2 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "face",
"3": "er",
"id2": "agent noun",
"pos1": "verb"
},
"expansion": "face (verb) + -er",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From face (verb) + -er.",
"forms": [
{
"form": "facers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (plural facers)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with obsolete senses"
],
"glosses": [
"One who faces; one who puts on a false show; a bold-faced person."
],
"links": [
[
"face",
"face"
],
[
"false",
"false"
],
[
"show",
"show"
]
],
"raw_glosses": [
"(obsolete) One who faces; one who puts on a false show; a bold-faced person."
],
"tags": [
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfeɪsə(ɹ)/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-facer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-facer.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-eɪsə(ɹ)"
}
],
"word": "facer"
}
{
"categories": [
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician irregular verbs",
"Galician lemmas",
"Galician terms derived from Latin",
"Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
"Galician terms inherited from Latin",
"Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
"Galician terms with IPA pronunciation",
"Galician verbs",
"Galician verbs ending in -er",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Galician/eɾ",
"Rhymes:Galician/eɾ/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "fazer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese fazer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "fazer"
},
"expansion": "Portuguese fazer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hacer"
},
"expansion": "Spanish hacer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese fazer, from Latin facere. Compare Portuguese fazer, Spanish hacer.",
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fixen",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faceres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "facermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "facerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faceren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "facendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "facemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "facías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faciamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faciades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fixen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fixemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fixestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fixera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fixeramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fixerades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fixeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "farei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "fariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixésemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixésedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixesen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fixeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "facede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "faer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "faguer",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "fer",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (first-person singular present fago, first-person singular preterite fixen, past participle feito)",
"name": "gl-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa",
"cer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "afacer"
},
{
"word": "desfacer"
},
{
"word": "refacer"
},
{
"word": "satisfacer"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to do, make"
],
"links": [
[
"do",
"do"
],
[
"make",
"make"
]
]
},
{
"glosses": [
"to cook, prepare"
],
"links": [
[
"cook",
"cook"
],
[
"prepare",
"prepare"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "cociñar"
},
{
"word": "preparar"
}
]
},
{
"categories": [
"Galician auxiliary verbs"
],
"glosses": [
"to cause to"
],
"links": [
[
"cause",
"cause"
]
],
"raw_glosses": [
"(auxiliary with a verb in the impersonal infinitive as the second object) to cause to"
],
"raw_tags": [
"with a verb in the impersonal infinitive as the second object"
],
"tags": [
"auxiliary"
]
},
{
"categories": [
"Galician impersonal verbs",
"Galician transitive verbs"
],
"glosses": [
"to pass (said of time)"
],
"links": [
[
"pass",
"pass"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to pass (said of time)"
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Galician impersonal verbs",
"Galician transitive verbs"
],
"glosses": [
"to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"links": [
[
"be",
"be"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"synonyms": [
{
"word": "ir"
}
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Galician terms with usage examples",
"Galician transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
12,
18
]
],
"english": "My daughter turned 9 years old yesterday",
"text": "A miña filla fixo nove anos onte",
"translation": "My daughter turned 9 years old yesterday",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to turn a certain age"
],
"links": [
[
"turn",
"turn"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, followed by the age) to turn a certain age"
],
"raw_tags": [
"followed by the age"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[fɐˈθeɾ]"
},
{
"ipa": "/faˈθeɾ/",
"tags": [
"standard"
]
},
{
"ipa": "[fɐˈθeɾ]",
"tags": [
"standard"
]
},
{
"ipa": "/faˈseɾ/",
"note": "seseo"
},
{
"ipa": "[fɐˈseɾ]",
"note": "seseo"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ia",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pagename",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "facente",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"perfect"
]
},
{
"form": "face",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present"
]
},
{
"form": "ha facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "faceva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "facera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"present"
]
},
{
"form": "habera facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"perfect"
]
},
{
"form": "facerea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"present"
]
},
{
"form": "haberea facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"perfect"
]
},
{
"form": "face",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"perfect"
]
},
{
"form": "es facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ha essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "esseva facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "essera facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "habera essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "esserea facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "haberea essite facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "sia facite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ia",
"2": "verb",
"head": ""
},
"expansion": "facer",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "er"
},
"expansion": "facer",
"name": "ia-verb"
}
],
"lang": "Interlingua",
"lang_code": "ia",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Interlingua entries with incorrect language header",
"Interlingua lemmas",
"Interlingua terms borrowed from Latin",
"Interlingua terms derived from Latin",
"Interlingua verbs",
"Interlingua verbs ending in -er",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to do; make"
],
"links": [
[
"do",
"do"
],
[
"make",
"make"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈt͡ser/"
}
],
"word": "facer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "osp",
"3": "fazer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Spanish fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "osp",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Inherited from Old Spanish fazer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Spanish fazer, facer, from Latin facere.",
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fice",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fecho",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "faciendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "fecho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fecha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fechos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fechas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faces",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "face",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "facéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "facen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "facías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "facíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "facíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fice",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "ficiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficimos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "ficisteis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ficieron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "faré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faréis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"vos-form"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficierais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiésemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiesen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiere",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "ficiéremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficiereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ficieren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "facé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faced",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "facerme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facernos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faceros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "facerles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "facerlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facernos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faceros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "facerlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "facerse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndole",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faciéndoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "faciéndoles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "faciéndolo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndola",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "faciéndoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "faciéndolos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndolas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "faciéndose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "fazme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "faznos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "faznos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "fazlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "faceme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "faceles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "faceme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facete",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facelos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "facelas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "fágame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágale",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fáganos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágales",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fáganos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágalos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fágalas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámosle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámosles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoslo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámosla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoslos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fagámoslas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "facedme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facednos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faceos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facednos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faceos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "facedlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fágannos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fágannos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fáganse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "far",
"tags": [
"alternative",
"archaic"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "facer (first-person singular present fago, first-person singular preterite fice, past participle fecho)",
"name": "es-verb"
}
],
"hyphenation": [
"fa‧cer"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa‧cer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "es-conj"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "hacer"
}
],
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Spanish/eɾ",
"Rhymes:Spanish/eɾ/2 syllables",
"Spanish 2-syllable words",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish irregular verbs",
"Spanish lemmas",
"Spanish obsolete forms",
"Spanish terms derived from Latin",
"Spanish terms derived from Old Spanish",
"Spanish terms inherited from Latin",
"Spanish terms inherited from Old Spanish",
"Spanish terms with IPA pronunciation",
"Spanish verbs",
"Spanish verbs ending in -er"
],
"glosses": [
"obsolete form of hacer"
],
"links": [
[
"hacer",
"hacer#Spanish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈθeɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈθeɾ]"
},
{
"ipa": "/faˈseɾ/"
},
{
"ipa": "[faˈseɾ]"
},
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "facer"
}
Download raw JSONL data for facer meaning in All languages combined (74.6kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
"path": [
"facer"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "facer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
"path": [
"facer"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "facer",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.